1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

CİLT BAKIMI NEDİR?

 e-Posta

 

 

Profesyonel enstitü bakım ürünleri ve aletlerle, konusunda uzman kişi tarafından, steril bir ortamda yapılan; cildi temizleme, nemlendirme, besleme, yenileme gibi cildin tipine uygun bakımın ve gerektiği durumlarda doğru tedavinin gerçekleştirilmesine cilt bakımı denir.Cilt bakımını cildin iyi bir analizinin yapılmasının  ardından cilt tipinin belirlenmesi ve cildin ihtiyaçlarının tespit edilmesiyle başlar sonrasında cilt tipine uygun ürünlerle cilt temizlenir peeling işlemi yapılır ardından buhar uygulaması yapılır, buhar sonrasında sıkma işlemi yapılarak cilt komedon ve milyalardan arındırılır sıkma işlemi sonrasında high frekans ile cilt dezenfekte edilir gözenekler sıkılaştırılır sıkma işlemi esnasında oluşan kızarıklık giderilir cilt sakinleştirilir. Cildin  ihtiyacına uygun maske uygulanır maske sonunda tonikleme yapılır ve nemlendirici sürülüp masaj manipülasyonları ile emilimi sağlandıktan sonra bakım sonlandırılır.

Profesyonel Cilt Bakmının Amacı Nedir?

*Cildin doğal su ve sebum oranını dengelemek; böylece ciltte sivilcelenme, kuruma, kırışmanın önüne geçmek, gözeneklerin tıkanmasının önlenmesi ile ciltten toksinlerin atılımının devamının sağlanması.

*Ciltten ölü hücrenin uzaklaştırılması ile,canlı yeni taze cildin açığa çıkmasının sağlanması, cildin hücre yenilenme dengesinin sağlanması.

*Yıpranmış olan cildin ihtiyaç duyduğu oksijen,vitamin ve nemin cilde temininin sağlanması.

*Cildin kan dolaşımının artırılması.

Profesyonel Cilt Bakımına Ne Zaman Başlanmalıdır?

Ergenliğin başladığı dönemde cilt bakımına da başlanması gerekir. Bu dönem, yaşanan hormonsal değişiklikler nedeniyle sivilcelerin ve komedonların da başlangıç dönemidir ve uzman doktor veya estetisyen kontrolünde düzenli bir cilt bakımı ile bu dönem  sorunsuzca atlatılabilir. Genç yaşta başlanan cilt bakımları, kaliteli ve güzel bir cilde sahip  olmanın reçetesidir.

 

                                 Estetisyen Merve DENİZ


Benim Yazdıklarım

Anti Aging-serbest Radikaller

Beklenen yaşam süresinin uzaması, insanlarda bu daha uzun yaşamı daha genç görünerek ve hissederek geçirme beklentisi doğurmuş olup bunun sonucu olarak da anti-aging de denilen yaşlanmayı geciktirici tedavi ve bakımlar ortaya çıkmıştır. Anti aging kavramına göre önemli olan ne kadar uzun yaşadığınız değil bu yaşadığınız süreyi ne kadar kaliteli geçirdiğiniz. Artık şunu biliyoruz ki gençliği uzatıp yaşlanmayı geciktirmek mümkün. İnsan ömrü yavaş yavaş üç haneli rakamlara yaklaşırken bir yandan da bilim adamları gençlik ve orta yaşlılık sınırlarını da ötelemeye yönelik araştırmalarını sürdürüyor.


Tabii ki anti aging derken yalnızca yapılan bir ameliyat, sürülen birkaç krem veya birkaç ilaç enjeksiyonunu kastetmiyoruz. Anti aging kavramı beslenme, egzersiz, yaşam tarzı, cilt-saç-diş-vücut bakımı, ve bunlara destek olarak uygulanan klinik bazı işlemlerin bir bütünüdür.


Yaşlanmanın pek çok sebebi olmakla birlikte buna sebep olan en önemli üç faktörü kontrol edebiliriz. Bunlar serbest radikaller, hormonların azalması ve sağlıksız yaşamdır.

 

Her nefes aldığımızda vücudumuzun yaşam kaynağı olan oksijeni içimize çekeriz. Ancak oksijen aynı zamanda “serbest radikal” adı verilen bazı zararlı maddeleri de açığa çıkarır. Ortaya çıkan bu serbest radikaller de başka hücrelerle etkileşime geçerek kendi yapılarında eksik olan elektronu alır bu esnada da o hücreyi bir serbest radikale dönüştürürler. Bu da DNA veya hücre membranı gibi önemli hücresel komponentlerle etkileşime geçtikleri zaman önem kazanır. Bu hücrelerin zayıflaması veya ölmesi istenmeyen bir şeydir. Serbest radikallerle olan savaşımızda en önemli silahımız anti oksidan adını verdiğimiz bazı vitaminlerdir.

Başta E vitamini olmak üzere ,C  vitamini  ve beta karotenler gibi anti oksidanlar bağışıklık sisteminin süper kahramanları gibidir. Normal koşullarda üretilen serbest radikallerle savaşmaya anti oksidanlarımız yeterken, bazı durumlarda (enfeksiyon hastalıkları, çevre kirliliği, sigara içimi ve bazı zararlı kimyasallara maruz kalma) serbest radikal üretimi artar. Bu durumda dışarıdan ekstra alımlarla desteklemek şarttır. Bunu da ağızdan antioksidan vitaminler alarak yapabileceğimiz gibi bol sebze ve meyveyi diyetimizden eksik etmeyerek doğal yollardan da sağlayabiliriz.

 

 

 

 

•    CİLT İÇİNE VİTAMİN ENJEKSİYONU: Henüz kırışmaya başlamamış ancak ışıltısını kaybetmiş ciltte eğer yapılan cilt bakımları ile istenen etki sağlanamıyorsa o zaman cilt içine çok ince ve kısa iğnelerle 23 Amino Asit , 13 Vitamin , 6 Mineral , 6 Koenzim , 5 Nükleik Asit , 2 İndirgen Madde içeren ürünler verilerek ciltte kalıcı etki sağlanır
•    CİLTTE OLUŞAN ÇOK İNCE KIRIŞIKLIKLAR VE NEM KAYBI İÇİN MEZOTERAPİ: Artık ciltte kırışıklıklar görülüyorsa bunları ortadan kaldırmaya yönelik bazı cilt besleyici ürünler enjekte edilerek yapılır.
•    ÖZELLİKLE SARKMALARDA MEZOLİFTİNG: Bu tedavide cildi sıkılaştırmaya yönelik, elastikiyet artırıcı ürünler kullanılarak cilt içine enjeksiyonla tedavi uygulanır.

randevual