1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

CİLT BAKIMI NEDİR?

 e-Posta

 

 

Profesyonel enstitü bakım ürünleri ve aletlerle, konusunda uzman kişi tarafından, steril bir ortamda yapılan; cildi temizleme, nemlendirme, besleme, yenileme gibi cildin tipine uygun bakımın ve gerektiği durumlarda doğru tedavinin gerçekleştirilmesine cilt bakımı denir.Cilt bakımını cildin iyi bir analizinin yapılmasının  ardından cilt tipinin belirlenmesi ve cildin ihtiyaçlarının tespit edilmesiyle başlar sonrasında cilt tipine uygun ürünlerle cilt temizlenir peeling işlemi yapılır ardından buhar uygulaması yapılır, buhar sonrasında sıkma işlemi yapılarak cilt komedon ve milyalardan arındırılır sıkma işlemi sonrasında high frekans ile cilt dezenfekte edilir gözenekler sıkılaştırılır sıkma işlemi esnasında oluşan kızarıklık giderilir cilt sakinleştirilir. Cildin  ihtiyacına uygun maske uygulanır maske sonunda tonikleme yapılır ve nemlendirici sürülüp masaj manipülasyonları ile emilimi sağlandıktan sonra bakım sonlandırılır.

Profesyonel Cilt Bakmının Amacı Nedir?

*Cildin doğal su ve sebum oranını dengelemek; böylece ciltte sivilcelenme, kuruma, kırışmanın önüne geçmek, gözeneklerin tıkanmasının önlenmesi ile ciltten toksinlerin atılımının devamının sağlanması.

*Ciltten ölü hücrenin uzaklaştırılması ile,canlı yeni taze cildin açığa çıkmasının sağlanması, cildin hücre yenilenme dengesinin sağlanması.

*Yıpranmış olan cildin ihtiyaç duyduğu oksijen,vitamin ve nemin cilde temininin sağlanması.

*Cildin kan dolaşımının artırılması.

Profesyonel Cilt Bakımına Ne Zaman Başlanmalıdır?

Ergenliğin başladığı dönemde cilt bakımına da başlanması gerekir. Bu dönem, yaşanan hormonsal değişiklikler nedeniyle sivilcelerin ve komedonların da başlangıç dönemidir ve uzman doktor veya estetisyen kontrolünde düzenli bir cilt bakımı ile bu dönem  sorunsuzca atlatılabilir. Genç yaşta başlanan cilt bakımları, kaliteli ve güzel bir cilde sahip  olmanın reçetesidir.

 

                                 Estetisyen Merve DENİZ


Benim Yazdıklarım

Peeling Uygulamları

Peeling kelime anlamı olarak “soyma” demektir. Cildimizin hasarlı üst tabakasının çeşitli yöntemlerle soyulması yoluyla alttan daha düzgün ve sağlıklı bir cilt çıkmasını hedefleyen tedavilere verilen genel addır. Akne lekesi, güneş lekesi veya hormonal lekelenmelerin hafifletilmesinde kullanılabileceği gibi bazen sadece matlaşıp ışıltısını kaybeden cildi derin temizlemek amacıyla da uygulanır. Bazı akne tedavilerinde akneye yönelik peelingler uygulanarak cildin derin tabakalarındaki aknelerin yüzeye çekilmesi ve sonradan tedavi edilmesi için de kullanılır.

•    Kimyasal peeling : AHA denilen hafif meyve asitleri kullanılarak uygulanan bir peelingdir.
•    Greenpeel: Tamamen bitkisel bazlıdır. Kimyasallar ve sentetik maddeler içermez, 5 günden sonra pozitif, gözle görülür değerli sonuçlar verir,hastaların iş ve zaman kaybına  neden olmayan bir uygulamadır.
İçerdiği bitkisel maddelerin etkisi ile ciltten ölü hücreleri uzaklaştıran, cilde tazelik ve canlılık kazandıran özel bir maskedir. ıhtiyaç duyulursa aylık kürler halinde ya da 6 ayda bir uygulanabilir. Bu bitkisel karışım Proteinler, Karbonhidratlar, Vitaminler ve Sıkılaştırıcılar, Fitohormonlar, Enzimler, Mineral tuzlar ve elementler içerir.
•    TCA peeling : Derin soyma işlemi uygulanmak istendiğinde kullanılan bir tür asittir.  Mutlaka hekim tarafından uygulanmalıdır.

randevual